On 24 maj 2012, at 23:39, Martin Holmgren wrote: > 24 maj 2012 kl. 22:41 skrev Joakim Fors <joa...@joakimfors.org>: >> >> On 24 maj 2012, at 17:34, Tobias Johansson wrote: >> >>> Den 24 maj 2012 17:29 skrev Martin Holmgren <d95ma...@gmail.com>: >>>> Hej Karl! >>>> >>>> Välkommen till OSM-communityn. :-) >>>> >>>> Jag har inte själv kikat på just kommun-/länsnamngivning, men något att >>>> undvika är att ändra den tag som ligger till grund för själva >>>> kartrenderingen ("name", tror jag). På kartan vill man ju att bara >>>> kortformen (i ditt exempel "Tingsryd") skall stå utskriven. >>>> >>> >>> Fast jag tycker nog att det skall stå Tingsryd kommun på kartan.. >>> Eftersom många kommuner har en tätort med samma namn (tex. Borås). >> >> Håller med, heter kommunen "Tingsryds kommun" så är det väl det som gäller >> som name-tag. Jag säger t.ex. inte att jag åker till Lund och då menar att >> jag åker till Lunds kommun eller att något ligger i Lund och då menar >> kommunen och inte staden. > > Gissar att vi pratar om olika saker? Jag syftade på den nod med taggen > "place=city" etc. som man kan sätta i mitten av en tätort, medan jag antar > att ni pratar om den area med "boundary=administrative" som läggs längs > kommungränsen? I så fall tycker jag det känns rätt att det står "Tingsryds > kommun" (vilket också skrivs ut längs gränslinjen om man zoomar in > tillräckligt långt). Vidhåller dock fortfarande att det över mittpunkten bör > stå enbart "Tingsryd". Bygger mitt resonemang delvis på vad som står här: > > http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Place >
Jepp, är boundary relationen för kommungränsen som bör ha "name=Lunds kommun" medan noden för staden Lund har "name=Lund". Sen kan man iofs trixa till det och köra me boundary relation för staden också (separat från kommungränsen förstås ;)) och plocka in en label nod[1] samt administrative_center[1]. Samma sak kan även göras för kommungränsen (boundaryn) där man sätter stadsnoden som administrative_center i relationen. Men det är kanske en annan diskussion. :) /Joakim [1] http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:boundary _______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se