Har inte hunnit med i alla turer under dagen. Se ett par kommentarer nedan.
25 maj 2012 kl. 09:24 skrev Tobias Johansson <t...@mensa.se>: > Den 25 maj 2012 08:44 skrev Martin Holmgren <d95ma...@gmail.com>: >> Hej igen! >> >> Vill förtydliga att jag inte är emot differentiering mellan tätort och >> kommun, utan bara mån om att vi taggar så att vi: >> >> - får en snyggt renderad karta > > Antar att du menar Mapniklagret på openstreetmap.org? Personligen ser > jag detta som ett plus men inte så "viktigt" att vi skall frångå > riktiga namn för att det skall bli "fint" (som jag sa, jag tycker att > det skulle bli bättre om det står kommun även där). Om man inte tycker > det skall stå på kartan så kan vi ju alltid göra en egen rendering där > inte kommuner skrivs ut. > >> - får in bra metadata (kommunkod) och gärna kopplingar till Wikipedia och >> annat som nämnts tidigare i tråden >> - följer befintliga taggningsprinciper (eller utvecklar/förtydligar dessa om >> det behövs) >> >> Med tanke på att vi är en community inriktad just på geografisk information >> hoppas och tror jag att det finns större chans att här nå konsensus kring >> hur vi hanterar tätorter, kommungränser etc. än vad det låter som man >> lyckats med på Wikipedia. >> >> För att vara konkret och förhoppningsvis lite tydligare: >> >> Jag tycker det är helt ok att ändra till "name=Tingsryds kommun" i den här >> relationen (som jag antar kommer från Andreas import): >> http://www.openstreetmap.org/browse/relation/935578 >> >> Om man sedan lägger till "official_name=Tingsryds kommun" även på tätortens >> platsnod ("place=town") nedan är det väl ännu bättre? Men det är här jag >> tycker "name=Tingsryd" skall stå kvar: >> http://www.openstreetmap.org/browse/node/98005657 >> > > Fast tätorten heter väl "Tingsryd" och har väl egentligen ingen > koppling till "Tingsryd kommun" rent administrativt förutom att den > råkar ligga i "Tingsryds kommun" (sicket sammanträffande ;P ). > Så den ser jag ingen anledning att ändra på. (förutom kanske > is_in:taggen (som jag förövrigt inte ser nån anledning till men jag > accepterar att en del vill ha den så låt om oss hoppa över den > diskussionen)). Helt rätt, fel av mig. Stod med en fot utanför dörren på väg till jobbet och förhastade mig i själva slutsatserna efter att jag lagt lite för lång tid på att leta fram exempelnoder och -relation. >> Hittade även en nod ("place=municipality") som heter Tingsryds kommun, som >> verkar komma från en GNS-import. Den renderas inte av standardrenderaren, så >> det får väl betraktas som nyttig metadata: >> http://www.openstreetmap.org/browse/node/302270757 >> > > Ser faktiskt ingen anledning till denna noden alls faktiskt. kommuner > i Sverige finns ju som administrativa gränser så en nod för detta > känns överflödigt. > >> Vore det en god idé att slå ihop dessa två noder till en, med >> "name=Tingsryd" och "official_name=Tingsryds kommun"? De är delvis >> överlappande som det är nu. >> > > Som sagt över. Tätort och Kommun är inte samma sak så att slå ihop > noderna blir ju bara konstigt? Japp, samma tankefel som ovan. >> Mvh, Martin >> >> 25 maj 2012 kl. 08:00 skrev Christoffer Holmstedt: >> >> Jag har inte koll på hur det ska läggas till i OSM men jag vill endå >> lägga mig till skaran som tycker det är viktigt att differentiera >> mellan tätort och kommun så jag välkomnar initiativet att lägga till >> "kommun" i namnen där det är lämpligt. >> >> Med vänlig hälsning >> -- >> Christoffer Holmstedt >> >> >> Den 25 maj 2012 06:11 skrev Andreas Vilén <andreas.vi...@gmail.com>: >> >> Efter många års erfarenhet av redigeringskrig på Wikipedia vad gäller >> >> kommun och tätort har folk i gemen väldigt dålig koll på skillnaden >> >> mellan kommun och tätort. Inte ens till synes självklara påståenden om >> >> att tätorten är den tätbebyggda "staden" medan kommunen även >> >> inkluderar landsbygden runt om verkar framgå. Därför välkomnar jag att >> >> kommun läggs till i name-taggarna. Tänk på att kommunnamn som slutar >> >> på konsonant (med undantag för Kalmar) ska ha genitiv-s, medan de som >> >> slutar på vokal (+Kalmar) inte ska ha det. >> >> >> Det var jag som importerade kommunrelationerna från början. Jag minns >> >> inte riktigt varför jag inte fixade det här från början, men antar att >> >> jag får skylla på lättja. >> >> >> /Andreas >> >> >> 2012/5/24 Joakim Fors <joa...@joakimfors.org>: >> >> >> On 24 maj 2012, at 17:34, Tobias Johansson wrote: >> >> >> Den 24 maj 2012 17:29 skrev Martin Holmgren <d95ma...@gmail.com>: >> >> Hej Karl! >> >> >> Välkommen till OSM-communityn. :-) >> >> >> Jag har inte själv kikat på just kommun-/länsnamngivning, men något att >> undvika är att ändra den tag som ligger till grund för själva >> kartrenderingen ("name", tror jag). På kartan vill man ju att bara >> kortformen (i ditt exempel "Tingsryd") skall stå utskriven. >> >> >> >> Fast jag tycker nog att det skall stå Tingsryd kommun på kartan.. >> >> Eftersom många kommuner har en tätort med samma namn (tex. Borås). >> >> >> Håller med, heter kommunen "Tingsryds kommun" så är det väl det som gäller >> som name-tag. Jag säger t.ex. inte att jag åker till Lund och då menar att >> jag åker till Lunds kommun eller att något ligger i Lund och då menar >> kommunen och inte staden. >> >> >> /Joakim >> >> _______________________________________________ >> >> Talk-se mailing list >> >> Talk-se@openstreetmap.org >> >> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se >> >> >> _______________________________________________ >> >> Talk-se mailing list >> >> Talk-se@openstreetmap.org >> >> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se >> >> >> _______________________________________________ >> Talk-se mailing list >> Talk-se@openstreetmap.org >> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se >> >> >> >> _______________________________________________ >> Talk-se mailing list >> Talk-se@openstreetmap.org >> http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se >> _______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se