Så jag gissar att jag får sätta till dig i listan på de som anser att name-taggen ska innehålla … kommun? :)
För … kommun: Tobias Johansson Kristofer Malmström Simon Josefsson Joakim Fors Karl Wettin Andreas Vilén Martin Holmgren Fredrik Ramsberg Bengt Bäverman Mattias Lundblad Martin Norbäck Olivers Johan Emilsson Henrik Lundqvist Mot … kommun: Markus Lindholm Erik Johansson? On 12 nov 2012, at 13:22, Henrik Lundqvist <h.lundqv...@gmail.com> wrote: > Hej alla > > Jag förstår inte riktigt diskussionen. Att blanda begrepp som kommun och ort > är märkligt. Kommuner är kommuner och orter är orter. Kommuner heter såsom > anges, tex Karlstad Kommun, Staden heter Karlstad, kommunen heter > Karlstad.... hur ska jag veta vilket som är vilket om båda heter lika just > här i OSM?... Tar vi Örebro som exempel som ligger i Örebro Kommun och i > Örebro Län... självklart måste man ha med kommun och län för att begripa vad > som menas och det är de officiella namnen. Vill man rendera en karta som > passar sitt syfte så får man välja andra namntaggar än kommun om den inte > passar.... > > Skapa system efter verkligheten och inte verklighet efter > systembegränsningarna.... osv > > just my 2 cents > > mvh > Henrik > ___________________________ > Henrik Lundqvist > h.lundqv...@gmail.com > > > > Den 12 november 2012 12:13 skrev Johan Emilsson <johan.emils...@eupi.org>: > Jag röstar för "... kommun" > > > 2012/11/12 Joakim Fors <joa...@joakimfors.org> > > On 12 nov 2012, at 11:18, Joakim Fors <joa...@joakimfors.org> wrote: > > > > > On 12 nov 2012, at 11:04, Markus Lindholm <markus.lindh...@gmail.com> wrote: > > > >> 2012/11/12 Joakim Fors <joa...@joakimfors.org> > >> > >> On 12 nov 2012, at 10:01, Karl Wettin <karl.wet...@kodapan.se> wrote: > >> > >>> > >>> 12 nov 2012 kl. 09:30 skrev Erik Johansson: > >>> > >>>> Så alltså har någon koll på hur man får Nominatim att ge bättre > >>>> adresser, istället för sådana här: > >>>> > >>>> Gunnesbovägen, Gunnesbo, Lunds kommun, Skåne län, Götaland, 22654, > >>>> Sverige > >>> > >>> Databasen måste väl ändå primärt skapas för att rendera så korrekta > >>> kartor som möjligt? Dvs kommungränser i kartan heter något med kommun och > >>> postorter heter ortsnamnet. Eller? > >>> > >>> Nominatim är något sekundärt och jag är instinktivt mycket skeptisk mot > >>> att stuka databasen på något sätt för att lösa problem i Nominatim bara > >>> för att datan är knapphändig gällande ortsgränser. I stället borde man > >>> lägga tid på att få in polygoner i databasen som beskriver svenska > >>> postorter (går med en geocoder extrahera från postnummersystemet) och > >>> sedan skräddaresy specialregler i Nominatim för att generera stiligt > >>> formatterade svenska postadresser. Men helt ärligt vet jag inte om syftet > >>> med Nominatim är att skapa postadresser, jag skulle gissa på att syftet > >>> är att skapa en global hierarkisk ordning. > >> > >> Lund (staden) har en admin gräns, även stadsdelsområdena har admin gränser > >> så man får korrekt resultat ur Nominatim. Kommungränsen har även hetat > >> Lunds kommun ända sedan april i år och då har man kunnat se att Lund > >> (staden) ligger i Lunds kommun. Man har även kunnat se att Södra Sanby > >> ligger i Lunds kommun. Icke så längre. > >> > >> Vill även än en gång påpeka att jag inte ändrade namn på de kommuner som > >> finns i Stockholms län då jag gjorde min redigering. Detta för att > >> Stockholm som begrepp väller utanför kommungränser och att det var > >> därifrån protesterna mot ett namnbyte till … kommun på admin gränserna > >> kom. Markus ändrade däremot alla namn överallt till kortformen. > >> > >> > >> Tänkte bara påpeka att före du började med att döpa om en del kommuner, så > >> var namngivningen av Sveriges kommuner konsekvent, dvs. man kunde förlita > >> sig på att korta formen fanns i name-taggen och långa i > >> official_name-taggen. Sedan så valde du att slänga bort en del > >> information, dvs. korta namnformen, som du inte tyckte var intressant. > >> > >> "Don't tag for the renderer" heter det ju i OSM-sammanhang, egentligen > >> borde det väl heta "Don't tag for one specific data consumer", dvs om > >> Nominatim ger dåliga resultat så det första är inte att börja ändra i > >> databasen för att Nominatim ska ge bra resultat. > > > > Hur kan du säga att man taggar för Nominatim då Lunds kommun (och > > majoriteten av alla andra kommuner) faktiskt heter "Lunds kommun" etc? Det > > står ju på skyltarna vid kommungränserna på de allra flesta ställen. Finns > > som sagt ingen jag känner som skulle kalla Lunds kommun för Lund, säger man > > Lund menar man staden. Säger man Lomma menar man Lomma (tätorten), säger > > man Staffanstorp menar man staden, säger man Kävlinge menar man staden etc. > > Kan heller inte påstå att det var konsekvent taggat tidigare då namnen > > ändrats på andra håll också till det mer korrekta. Datakonsumenter tror jag > > även är mer intresserade av rätt namn än ett namn anpassat för bruk inom > > Stockholms län. > > > > Ex: > > http://nominatim.openstreetmap.org/search.php?q=Hildur+Sandbergs+gata+8&format=xml&addressdetails=1 > > > > Observera att det står Lund två ggr. I övrigt har Nominatim rätt bra koll > > på saken. Det är mer fel att kräva att en datakonsument ska veta att alla > > kommuner är konsekvent feltaggade i Sverige och de egentligen ska använda > > official_name. > > > > Uppdaterade enbart Lunds kommuns admin relation nu för att man ska kunna se > hur det borde se ut: > > http://nominatim.openstreetmap.org/search.php?q=Hildur+Sandbergs+gata+8&format=xml&addressdetails=1&accept-language=sv-SE > > jfrt med tidigare: > > http://albin.abo.fi/user/jfors/images/Screen%20Shot%202012-11-12%20at%2011.36.03.png > > > > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se > > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se > > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se _______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se