Jag skulle idag försöka skriva ut ett avsnitt av kartan över Sverige. Det blev inte bra. Färgerna är ljusgula vägar på grå bakgrund. En del vägar visas, men nästan inga namn på byar eller kyrkor. Framför allt kyrktornen, som är viktiga navigeringspunkter på den svenska landsbygden, saknas om man inte zoomar in på hög detaljnivå.
Om jag går hit, så syns sjön Tåkern och orten Väderstad, men inga namn på de många kyrkor som ligger runt sjön, http://www.openstreetmap.org/#map=12/58.3367/14.8527 På openstreetmap.se finns en karta som väl en gång i tiden var tänkt att vara bättre anpassad för svenska förhållanden, men den saknar också alla detaljer innan man har zoomat in. Jämför detta med Lantmäteriets Kartsök, http://kso2.lantmateriet.se/ där kartan över Tåkern visar alla små vägar och kyrkor med namn (Väversunda, Källstad, Herrestad, Hov, Bjälbo, Kumla, Svanshals, Rök), http://kso2.lantmateriet.se/?e=489875&n=6467003&z=8 Dessa kyrkor och vägar har vi väl ritat in även i OpenStreetMap, så varför visas de inte på kartan? Utrymmet finns ju där. -- Lars Aronsson (l...@aronsson.se) Aronsson Datateknik - http://aronsson.se _______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se