Hejsa,
 
Jeg har planer om at bruge honning i en af de næste bryg, så jeg søger lidt råd inden jeg roder mig ud i noget :o)
 
Efter at have læst Bo's artikel kan jeg se at jeg skal varmebehandle det for at få den ønskede effekt. Bo skriver at det skal varmes 2½ time og ikke for meget længere ved 80c hvorefter det skal køles ned.
 
Vil det sige at det kan laves dagen før, og så ellers køle det ned vha fryseren, og sætte det i køleskabet når det når de 5c grader ? Eller skal det bare køles ned til den temp. som mæsken har når man vil tilsætte det ?
 
Skal man være opmærksom på noget specielt når man shopper honning ? Det virker til at de alle er rene naturprodukter der ikke har været varmenehandlet og ikke er tilsat "tilfældige" tilsætningsstoffer.
 
- Tom
 

Besvar via email