2017-04-06 18:12 GMT+02:00 Essin <user.es...@gmail.com>: > Hej! > > Bra initiativ! Jag tittade lite på något liknande för några månader sedan > men kom inte särskilt långt, det var kanske precis i övergången mellan > länsstyrelsernas och Naturvårdsverkets ansvar. > > Några funderingar: > > Hur skiljer man på när naturreservat har fått ändrade gränser IRL och när > gränserna justerats i OSM? Gränserna har i allmänhet hög noggrannhet men > runt länsgränser blir det ibland överlapp eller smala luckor, och där har > jag och säkert andra arbetat med att slå ihop gränserna. Går det att > programmera något sätt att bara ladda upp nya gränser om de ligger mer än > säg en meter från de gamla? >
Är det inte bättre att ha något som kollar efter förändringar och meddelar någon/epostlistan/irc som kan granska och göra en revert om det behövs och prata med användare som ändrat. > > En annan fråga är group-relationerna för naturreservat i ett visst län, t > ex http://www.openstreetmap.org/relation/303952 (som säkert kunde få ett > tydligare namn, t ex "Naturreservat i Dalarnas län"). Om ett naturreservat > beskrivs av en multipolygon borde väl bara multipolygonrelationen ingå i > group-relationen, inte ingående ways? Jag har försökt fixa det ibland när > jag delat upp reservatsgränser för att återanvända dem som kommungränser > och liknande men har säkert glömt det i vissa fall. > > Håller med att meta relationerna bör innehålla relationer, borde vara ganska lätt att fixa med overpass reservat typ och län som place. > Ett kvarvarande problem i harmoniseringen av gränser är det här området > vid norska gränsen: http://www.openstreetmap.org/#map=14/62.1540/12.2638 > Ska man anta att reservatsdata har högre precision än CIA (som riksgränsen > tydligen kommer från)? Reservatsgränserna verkar stämma bättre med var > rågången ligger på Bing-bilderna, men det kan ju vara offset där också. > > Vi borde koordinera gränsen mer norrmännen, de får ju använda kartverkets terrängkarta och där borde väl gränsen vara med? > Ett par kartanteckningar som den nya importen skulle kunna fixa: > http://www.openstreetmap.org/note/1290 > http://www.openstreetmap.org/note/196526 > > Vänliga hälsningar > Essin > > > Den 4 april 2017 14:08 skrev Mattias Dalkvist <matt...@dalkvist.se>: > >> Jag snubblade över ett nytt naturreservat som inte vi hade med. Efter >> lite efterforskande så är det många reservat som inte är med och flera som >> ändrats sedan importerna gjordes 2009-2011 (enligt wikin). >> >> Vidare så har länsstyrelserna överlåtit ansvaret till naturvårdsverket >> och naturligtvis så har de inte samma fält och id:n som länsstyrelserna >> hade tidigare =/ >> >> Jag har gjort ett första utkast för omvandling från NVV >> till protected_area: https://wiki.openstreetmap.org >> /wiki/WikiProject_Sweden/Nature_conservation#Nytt_initiativ_2017 >> >> >> -- >> Dalkvist >> >> _______________________________________________ >> Talk-se mailing list >> Talk-se@openstreetmap.org >> https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se >> >> > > _______________________________________________ > Talk-se mailing list > Talk-se@openstreetmap.org > https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se > > -- > Mattias Dalkvist > <https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se> <https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se>
_______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se