Jag såg att T-udden i Gävle saknades. Är inte det ett naturreservat? Har för mig jag sett sådana skyltar när jag varit där.
Jag har manuellt lagt till saker i vissa naturreservat. T.ex. snowmobile=no där det gäller i hela reservatet. Hur blir det med dom taggarna? För övrigt, se mina svar nedan i lila färg. Mvh Anders Andersson ________________________________ Från: Mattias Dalkvist <matt...@dalkvist.se> Skickat: den 20 maj 2017 11:31 Till: OpenStreetMap Sverige mailinglista Ämne: Re: [Talk-se] Naturreservat 2017-04-04 13:08 GMT+02:00 Mattias Dalkvist <matt...@dalkvist.se<mailto:matt...@dalkvist.se>>: Jag snubblade över ett nytt naturreservat som inte vi hade med. Efter lite efterforskande så är det många reservat som inte är med och flera som ändrats sedan importerna gjordes 2009-2011 (enligt wikin). Vidare så har länsstyrelserna överlåtit ansvaret till naturvårdsverket och naturligtvis så har de inte samma fält och id:n som länsstyrelserna hade tidigare =/ Jag har gjort ett första utkast för omvandling från NVV till protected_area: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Sweden/Nature_conservation#Nytt_initiativ_2017 -- Dalkvist Det har inte kommit några fler synpunkter så jag gjorde ett litet test : http://www.openstreetmap.org/changeset/48469000 http://overpass-api.de/achavi/?changeset=48469000 För befintliga reservat har jag använt josms replace geometry, eftersom det inte är ovanligt att några noder från tidigare import har ändrats av misstag. I testet så har jag inte tagit bort någon meta data från föregående importer, vad tycker ni ska de vara kvar eller inte? Det spelar ingen roll för mig. Jag tror inte all data används, men så mycket skada gör den knappast heller. Där flera reservat har gemensam gräns så stämmer det aldrig 100% eftersom de oftast är manuellt digitaliserade från LMs kartor, ibland med olika detaljnivåer. Oftast är det ~1m diff men jag hittade ett exempel i Dalarna där två reservat överlappar med ca 10m och i broschyren om området är bägge gränserna med ;) Så med tanke på att källmaterialet inte är så exakt har jag bara tagit informationen från en av reservaten och använt den i alla relationerna ex https://osm.org/way/491868993 I flera fall går reservatgränserna på administrativagränser (län/kommun) så har jag inte gjort någon harmoniseringen utan tänker att det kan jag/vi göra i ett andra pass. Låter vettigt. Har sätt på flera ställen att gränser delar noder/vägsegment med andra saker som markanvändning, vägar, bäckar etc (inget i testet dok). Jag tycket att gränser borde var skilt från allt annat, för som jag förstår det så även om en gräns sätts efter ett vattendrag så är det i Sverige bara koordinaterna som gäller om vattendraget ändrar sig så ändras inte gränsen automatiskt. Jag håller med. Jag skulle önska att administrativa gränser var dolda som standard i alla redigerare. Vanligaste nybörjarfelet efter att flytta vägar efter flygbilder utan tanke på offset är nog att sätta ihop diverse saker med administrativa gränser och flytta runt noderna. -- Dalkvist
_______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se