2017-04-07 19:25 GMT+02:00 Mattias Dalkvist <osm-st...@dalkvist.se>: >> Några funderingar: >> >> Hur skiljer man på när naturreservat har fått ändrade gränser IRL och när >> gränserna justerats i OSM? Gränserna har i allmänhet hög noggrannhet men >> runt länsgränser blir det ibland överlapp eller smala luckor, och där har >> jag och säkert andra arbetat med att slå ihop gränserna. Går det att >> programmera något sätt att bara ladda upp nya gränser om de ligger mer än >> säg en meter från de gamla? > > > Är det inte bättre att ha något som kollar efter förändringar och meddelar > någon/epostlistan/irc som kan granska och göra en revert om det behövs och > prata med användare som ändrat.
Detta gäller väl egentligen alla importer, är det någon som har ett sådant arbetssätt? >> En annan fråga är group-relationerna för naturreservat i ett visst län, t >> ex http://www.openstreetmap.org/relation/303952 (som säkert kunde få ett >> tydligare namn, t ex "Naturreservat i Dalarnas län"). Om ett naturreservat >> beskrivs av en multipolygon borde väl bara multipolygonrelationen ingå i >> group-relationen, inte ingående ways? Jag har försökt fixa det ibland när >> jag delat upp reservatsgränser för att återanvända dem som kommungränser och >> liknande men har säkert glömt det i vissa fall. >> > Håller med att meta relationerna bör innehålla relationer, borde vara ganska > lätt att fixa med overpass reservat typ och län som place. Relationer är inte menat att användas för att gruppera, har stört mig på de där "NR i X län" grupperna, är det inte bättre att ta bort dom? _______________________________________________ Talk-se mailing list Talk-se@openstreetmap.org https://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-se