Dne 2.1.2012 16:53, "Petr Morávek [Xificurk]" napsal(a): > hanoj napsal(a): >> *** postup je popsan vyse, funkce vztahu mezi rozlohou a poctem >> obyvatel sidla poskytnu na pozadani. > O to bych určitě měl zájem. > >> Ja se snazim >> vybrat nejjednoduseji ty casti UIR-ZSJ, ktere lze s vysokou uspesnosti >> importovat ve velkych kusech (rekneme okresech) a to COBE.DBF a >> OBCE.DBF. U ZSJ je zvysena mira selekce nutna, tudiz chapu potrebnost >> poloautomatickeho postupu. > Máš pravdu, že tenhle přístup by měl umožnit importovat OBCE a COBE > automaticky s přiměřeným počtem "chyb". > A potom můžem pokračovat s opravami a poloautomatickým doplněním ZSJ. > > > Ad Alternativní systém tagů (Hanoj): > Jestli jsem to dobře pochopil, tak se oba návrhy moc neliší... Já jsem > to jen popisoval z pohledu mapera, ty z pohledu dat v UIR-ZSJ. Asi zbývá > doladit pár věcí: > > 1) Jak už jsem psal, dataset MCAST (dělení statutárních měst) bych > vynechal - jsou tam většinou jen očíslované městské části, a ty co > nějaké rozumné jméno mají se dublují s COBE... protože dělení na městské > části a části obce jsou zhruba na stejné úrovni. > > 2) suburb > Původně jsem navrhoval takto označit všechny části obce uvnitř sídla > city/town/village. > Není mi přesně jasné, pro co navrhuješ ty - jen čtvrti ve statutárních > městech? Nebo všechny části obce uvnitř sídla town/city (k tomu se teď > přikláním já)? > > 3) isolated_dwelling > by měla být "samota" - problém je, že jestli se jedná o samotu nejde > vykoukat jen z počtu obyvatel, možná by to šlo z počtu domů, ale to > bysme museli přibrat ještě nějaký další rejstřík ČSÚ. To by ti nepomohlo, jak poznas co je obytna budova a co budova hosporarska? Muzes mit nekde hajovnu, ktera ma nejaky nazev a je to presne to co je "samotou" mineno a muzes mit nekde uplne podobne statek s 20ti budovama, a jednou/dvema obytnyma budovama ...
> > --- > A ještě jednou věcí asi trochu rozdmýchám diskuzi - kam a jak doplnit > tag population. > Imho má smys údaj doplňovat jen na samostatná sídla (tj. > city/town/village/hamlet). Ale mnohem důležitější je, "jaký" údaj - > protože aby to k něčemu bylo musí to být porovnatelná čísla. Podobně > jako není možné vzít všechny části obce a prohlásit je za place=suburb, > není možné slepě vzít údaj o počtu obyvatel a plácnout ho na > odpovídající node. Můj návrh je: > 1) jedná-li se o část obce: obyvatelstvo z COBE. > 2) jedná-li se pouze o základní sídelní jednotku: obyvatelstvo ze ZSJ. > 3) jedná-li se o administrativní centrum obce: obyvatelstvo z OBCE - > součet obyvatelstva částí obce z kroku 1. Kde sem doplnoval, pouzil sem toto http://www.czso.cz/csu/2010edicniplan.nsf/publ/1301-10- ted uz je tam novejsi http://www.czso.cz/csu/2011edicniplan.nsf/p/1301-11 Pouzil sem samozrejme "Tab. 3 Počet obyvatel v obcích České republiky" a doplnoval sem podle toho i identifikaci (na nody), takze by to melo jit automaticky aktualizovat (jsou tam doplneny tagy lau1/lau2). Casti obci to neobsahuje, stejne jako spoustu vesnic. > > Tehnle postup zajišťuje několik věcí: > - Součet hodnot tagu population ze všech sídel na území obce bude > zhruba[*] odpovídat celkovému počtu obyvatel v dané obci. > - Jednotlivé hodnoty jsou porovnatelné a reprezentují to, co se od nich > očekává - počet obyvatel daného sídla. > - Funguje to jak na obce vzniklé složením několika vesniček (obec je > většinou pojmenovaná po jedné z nich), tak na města + administrativně > přidružené vesničky. > > [*] "Zhruba" proto, že problémem jsou samostatná sídla, která jsou pouze > ZSJ, v takovém případě jsou obyvatelé těchto sídel započítáni dvakrát. A > není tomu možné rozumně zabránit, protože ZSJ není hierarchicky > podřízeno části obce. > > Petr Morávek aka Xificurk > > > > _______________________________________________ > Talk-cz mailing list > Talk-cz@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz
_______________________________________________ Talk-cz mailing list Talk-cz@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-cz